Top Sport

(Видео) Јувентус го освои Купот на Италија

Фудбалерите на Јувентус го освоија Купот на Италија. Во финалето, Јувентус ја победи Аталанта со 1:0. Единствениот гол го постигна Душан Влаховиќ во четвртата минута.

Финалето беше решено во четвртата минута, српскиот напаѓач Душан Влаховиќ избегна офсајд и рутински од 12 метри го совлада Карнесеки.

Потоа играчите на Јувентус одигра фантастично тактички до крајот на натпреварот. До крајот на првото полувреме речиси и да немаше поголеми возбудувања.

Се обиде да го промени ритамот на мечот со измени на Гасперини, сите пет измени ги направи до 65. минута. Но, тоа не му помогна многу. Напротив, Влаховиќ за малку ќе го реши победникот во 54. минута, но судијата Мареска не сметаше дека треба да досуди пенал.

11 минути подоцна, ВАР го поништи голот на Влаховиќ.

Аталанта можеше да изедначи во 78.минута но ударот на Лукман заврши во стативата.

Потоа рамката од голот се затресе на другата страна, во 84. минута Мирети силно шутираше од десетина метри и ја погоди гредата. Во четвртата минута од судиското надополнување, Едерсон имаше голема шанса да израмни, но Перин фантастично реагираше.

Потоа на сцена стапи Масимилијано Алегри, кој имаше што да им каже на судиите, доби и црвен картон, го фрли палтото и вратоврската, за малку ќе ја искинеше кошулата. Но, очигледно знаеше што прави, со оглед на тоа малку подоцна судијата означи крај на натпреварот.

Scroll to Top