(Видео) Кошмар за Лисандро Мартинез, Тотенхем го совлада очајниот Јунајтед

Тотенхем стигна до важна 2:0 победа над Манчестер јунајтед во првото дерби во второто коло во Премиерлигата благодарение на првиот гол во лигата на 20-годишното засилување на Спарси, Папе Сар и катастрофалната одбрана на „ѓаволите“, предводена од Лисандро Мартинез.

Јунајтед имаа подобар старт на мечот, но не успеаја да создадат многу вистински шанси пред голот на Викарио, додека Тотенхем се заканија со стативата на Педро Поро. Јунајтед бараа пенал по играта со рака на Кристијан Ромеро, но судијата Мајкл Оливер реши дека не се работи за најстрога казна.

На стартот на второто полувреме, Папе Матар Сар во 49. минута од мечот, со помош на Лисандр Мартинез постигна гол за водство на домаќините. Не помогнаа ниту промените кои ги направи Ерик Тен Хаг, за во 83. минута, Бен Дејвис, повторно со помош на аргентинскиот дефанзивец на „ѓаволите“ да стави точка на мечот.