Top Sport

(Видео) Лајпциг го прегази Келн, Елмас не велзе во игра

Во петокот се одигра првиот натпревар од 26.коло во Бундеслигата. Фудбалерите на Лајпциг славеа убедлива победа на гостувањето кај Келн со 1:5. Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас триумфот на Лајпциг го гледаше од клупата за резерви.

Првиот дел во Келн заврши нерешено 1:1. Симонс погоди за Лајпциг, а три минути подцна изедначи Адамјан.

Во вториот дел Келн доживеа дебакл. Два гол а постигна Опенда, а по еден Хаидара и ветеранот Пулсен.

Лајпциг со натпревар повеќе ја прескокна Борусија Дортмунд на четвртото место, додека Келн е се пблиску до испаѓање од лигата. Келн се наоѓа на 16. место со 18 бодови.

Scroll to Top