Top Sport

(Видео) Лигата на шампиони има нов рекордер

Фудбалерите на Порто победи со 2:0 против Антверпен, а на тој натпревар легендарниот Португалец Пепе испиша историја.

Во судиското надополнување, Франциско Консеисао нафрли во шеснаесетникот, а Пепе погоди за конечни 2:0. Така со 40 години и 254 дена стана најстариот фудбалер кој постигнал гол во Лигата на шампионите.

Претходен рекордер беше Италијанецот Франческо Тоти, кој во 2014 година постигна гол во најсилното европско натпреварување со 38 години и 59 дена.

Scroll to Top