Top Sport

(Видео) Македонија губи 3:0 на „Олимпико“, еден гол на Дармијан и два на Киеза

Foto/ EPA

Италија и Македонија во овие моменти играа на „Олимпико“ во Рим, во квалифиакциите за пласман на Европското првенство во Германија. По првото полувреме, во кое Македонија не покажа ништо, Италија води 3:0.

Од самиот почеток „Азурите“ го диктираат темпото, го имаат поседот на своја страна (76 отсто), постигнаа гол во 12.минута, кој беше поништен поради недозволената позиција на Распадори.

Сепак македонската одбрана капитулираше пет минути подоцна. Корнер од левата страна доби Италија, комбинираа Димарко и Распадори, кој упати центаршут, а лошата поставеност на нашата одбрана ја искористи Дармијан.

Фудбалерот на Интер го постигна вториот гол во националниот тим.

Ниту по примениот гол македонските фудбалери не го сменија пристапот кон играта. Италија без проблем го контролира поседот и ритамот на натпреварот.

Во 38. минута Серафимов несмасно интервенираше, топката го погоди в рака. Пеналот во 40.минита го изведе Жиржињо, но неговиот удар го одбрани Димитиревски.

Но веќе во следниот напад Италија ја зголеми предноста. Одново нашата одбрана беше лоша поставена, Барела му асистираше на Киеза кој од 20 метри ја испрати топката зад грбот на Димитриевски.

До крајот на полувремето, Италија поточно Киеза постигна уште еден гол. Во 46.минута, напаѓачот на Јувентус упати удар, топката го закачи Манев, доби чудна патека и заврши во голот.

Scroll to Top