Top Sport

(Видео) Милик му обезбеди финале во Купот на Јувентус

Фудбалерите на Јувентус загубија од Лацио во Рим со 2:1, во вториот натпревар од полуфиналето на Купот на Италија. И покрај поразот Јувентус се пласира во своето 22. финале во Купот. Пресуди првиот меч кој Јувентус го доб со 2:0.

Лацио многу подобро го започна натпреварот, веќе во 12. минута поведе. Валентин Тати Кастеланос погоди на асистенција на Луис Алберто.

До крајот на првото полувреме немаше промена на резултатот.

Кастељанос погоди и во 49. минута, а асистент уште еднаш беше Луис Алберто – 2:0.

Се чинеше дека дуелот ќе оди во продолженија, но Јувентус успеа да се извлече во финишот.

Акрадиуш Милик, во 83.минута, во првиот контакт со топката намали на 2:1. Полјакот влезе на теренот на местото на Влаховиќ.

Јувентус во финалето го чека подобриот од дуелот меѓу Фиорентина и Аталанта.

Тимот од Фиренца успеа да слави на првиот натпревар со 1:0, реваншот е утре во Бергамо.

Финалето е на програмата на 15.мај.

Scroll to Top