(Видео) Од Словенија ни доаѓа еден од најлошо изведените пенали во историјата

Олимпија Љубљана ја освои титулата од Купот на Словенија, победувајќи го Марибор со 2:1 по продолженијата, но мечот на социјалните мрежи стана супер-интересен по еден од најлошите пенали во историјата на фудбалот, кога Марибор пропушти луда шанса за титула.

Во 11. минута од судиското продолжение при 0:0 во регуларниот дел, Марко Толиќ имаше совршена шанса да донесе клучно водство за Марибор, но тој се обиде да направи паненка, и топката лесно заврши во рацете на голманот.

По ова, мечот одите во продолженија – Олимпија поведе во 103. минута преку Ласицкас, пред Марибор преку Митровиќ да израмни на 1:1 десет минути подоцна. Во 128. минута, Олимпија ја запечати титулата со гол од пенал преку Елшни.