(Видео) Палмер шоу на „Стенфорд Бриџ“ – Челси го победи Брајтон

Челси го победи Брајтон со 4:2 во шестото коло во Премиер лигата. Челси ја забележа првата победа дома во новата сезона, а Брајтон прв пат е поразен како гостин во сезоната 2024/2025. Двата тима одиграа едно од најдобрите полувремиња во последните 15 години во Премиер лигата. Полувремето го обележа Кол Палмер.

Палмер стана првиот играч во историјата кој постигнал четири гола во првото полувреме во натпревар од Премиер лигата.

Фудбалерот на Челси во интервал од 20 минути четири пати го совлада голманот на Брајтон.

Првиот гол го постигна во 21. минута кога ја искористи несебична асистенција на Николас Џексон. Во тој монент го изедначи резултатот, откако Брајтон дојде до предност со голот на Рутер во седмата минута.

Во 27-та погоди од пенал, а во 31-та изведе перфектен слободен удар од 27 метри за 3:1.

Брајтон накратко се врати преку Балеба во 34. минута, а потоа во 41. по асистенцијата на Санчо, Палмер од левата страна го погоди поблискиот гол за 4:2.

Челси со оваа победа „скокна“ на третото место на табелата со бод помалку од лидерот Манчестер сити.