Top Sport

(Видео) Реал се врати на челната позиција во Примера

Foto/ EPA

Фудбалерите на Реал Мадрид го совладаа тимот на Гранада со 2:0 во 15. коло од шпанската Примера.

Избраниците на Карло Анчелоти од самиот почеток ја презедоа иницијативата, а улогата на фаворити ја оправдаа веќе во 26. минута.

Брахим Дијаз максимално го искористи одличното додавање на Крос и го совлада Фереира.

Во финишот на првиот дел се закани на Хоселу, на почетокот на вториот дел и Белингем, по чии удари Родриго ја затресе мрежата на Гранада и го удвои водството на „кралскиот клуб“ во 57. минута.

Добра шанса имаше и Валверде, чиј удар Фереира успеа да го одбрани, а после тоа немаше промена во резултатот.

Реал со овој триумф се врати на челната позиција со 38 бодови колку што има и Џирона, додека Гранада е претпоследна со седум поени.

Scroll to Top