(Видео) Севилја со новиот тренер го запре Реал

Севилја, на дебито на новиот тренер Диего Алонсо, успеа да освои бод против Реал Мадрид. Дербито на „Рамон Санчез Писхуан“, заврши 1:1, головите беа постигнати во последните 20 минути.

Серхио Рамос беше во центарот на вниманието, прв пат од 2005 година играше против Реал. При резултат 1:1 имаше две шанси да и донесе победа на Севилја, но во двете ситуации, одлично одбрани Кепа Аризабалага.

Алаба си постигна авто-гол во 74.минута, а неговиот колега од одбраната Дани Карвахал го израмни резултатот четири кинути подоцна.

Од Реал ќе имаат што да кажат за судењето на Бенгоечеа. Впечаток е дека главниот судија, во финишот на мечот, го оштети Реал за пенал. Реши да не го санкционира стартот на Хесус Навас врз Винисиус Жуниор.