(Видео) Циркус на ОИ – Голот на Аргентина по часа чекање

Олимписките селекција на Аргентина со пораз ја започна одбраната на златниот медал на Игрите во Париз.

Натпреварот Аргентина – Мароко ќе влезе во историјата на Олимписките игри и на фудбалот, започна во 15 часот, а заврши четири часа и 12 подоцна.

Хаосот настана кога Аргентина изедначи на 2:2 во 16.минута од судиското надополнување на времето во вториот дел.

Судиите во ВАР собата, по речиси два часа прекин на натпреварот, го поништија голот на Кристијан Медина во 90+16. минута, за 2:2.

Судијата ги испрати играчите на двата тима во соблекувалните по голот на Медина бидејќи навивачите на Мароко фрлаа кон Аргентинците со се и сешто, дури и топовски удари, а неколкумина од нив влегоа на теренот.

Во такви околности, натпреварот не можеше да се заврши.

Резултатот 2:2 потоа остана на сила, бидејќи на пауза беа и судиите на ВАР.

Во меѓувреме, официјалниот спикер им порача на навивачите да ги напуштат трибините.

Дури кога ситуацијата се смири, односно два часа по голот на Аргентина, а трибините беа испразнети, играчите се вратија на теренот. Тогаш во ВАР собата беше прегледана спорната ситуација.

ВАР утврди дека Медина бил во минимален офсајд.