Top Sport

(Видео) Циркус во Бразил – Играч се жали на повреда тие го влечат како вреќа со компири

Комични сцени го обележа финишот на натпреварот во Бразил, во првенството на клубовите од сојузната држава Рио де Жанеиро, помеѓу Флуминенсе и Ботафого.

Во седмата минута од судиското надополнување, додека на семафорот стоеше 3:2 за гостите, играчот на Ботафо Фаустино Аугусто остана на тревата, жалејќи се на повреда, но беше надвор од теренот.

Додека стој се држи за глвата, му приоѓа соиграч, го фаќа за рака и го влече внатре во теренот, со намера да ја прекине играта и да „украде“ некоја минута.

Следеше брз одговор на голманот на Флуминенсе, кој по истиот рецепт му ги повлече нозете на Аугусто и го повлече надвор од границите на теренот. Во мешаницата која настана резервниот играч на Ботафого уште еднаш го турна преку линијата, каде што тој повторно легна на тревата.

Комично и неспортски, но на крајот даде резултат се одбранија и дури постигнаа уште еден гол за конечни 2:4.

Scroll to Top