(Видео) ВАР драма на „Ваљекас“, Фалкао во 102.минута го спаси Рајо од пораз

Фудбалерите на Рајо Ваљекано и Мајорка, во драматичен натпревар ремизираа во Мадрид 2:2. Македонскиот репрезентативец Столе Димитиревски го одигра целиот натпревар за Рајо Ваљекано.

Радамел Фалкао му донесе бод на Рајо во 12. минута од судиското надополнување со гол од повторен пенал.

Домашните тргнаа брилијантно и поведоа во четвртата минута преку Алваро Гарсија.

Сепак, во продолжение Мајорка направи пресврт. Ведат Муриќ израмни во 44. минута, а Антонио Санчез во 59. минута постигна гол за 1:2.

На крајот нападите на Рајо Ваљекано донесоа резултат, по ВАР проверката доби пенал, а Фалкао не го претвори во гол. Рајковиќ го прочита и го одбрани неговиот удар. Сепак, ВАР го повотри пеналот. Во вториот обид Колумбиецот беше сигурен и во 102. минута ги постави конечните 2:2.

Мајорка сега е 14. на табелата со седум бодови, додека Рајо е седми со 12 бодови.