Top Sport

(Видео) Вест Хем (дефинитивно) го исфрли Ливерпул од шампионската трка

Вест Хем попладнево го исфрли Ливерпул од шампионската трка. Во рамките на 35.коло, Вест Хем и Ливерпул одиграа 2:2. Ливерпул остана на третата позиција со 75 бода, два помалку и натпревар повеќе од лидерот Арсенал. На третото место е Манчестер сити со 76 бода и два натпревар помалку од лидерот на на табелата.

Вест Хем поведе во 43. минута благодарение на Џерод Бовен, кој погоди по кронерот на Кудуз.

Бовен со овој гол влезе во историјата на Вест Хем. Ниту еден играч пред него не постигнал 16 голови во една сезона во Премиер лигата.

Ливерпул израмни на самиот почеток на второто полувреме. Робертсон во 48.минута го совлада Ареола.

Ливерпул направи пресврт 17 минути подоцна. Карамбол ситуација пред голот на Вест Хем, заврши со комичен авто-гол на голманот Ареола.

Голманот на Вест Хем одлчно реагираше по ударот на Дијаз во 73.минута.

Казната Ливерпул го стигна четири минути подцна кога Антонио гои постави конечните 2:2.

Scroll to Top