Винисиус беше „џокерот“ за Реал Мадрид

Винисиус Жуниор ја смести топката во мрежата само седум минути откако влезе во игра, за Реал Мадрид да го „скрши“ отпорот на Валјадолид и да стигне до 1:0 победа.

Зинедин Зидан го стартуваше мечот со Лука Јовиќ и Карим Бемзема на напаѓачката позиција, пред во второто полувреме да го внесе Бразилецот во игра, кој одговори со одлична реакција по една на прв поглед сомнителна ситуација во шестнаесетникот на гостите.

Иако беше јасно во офсајд позиција, сепак, топката не стигна до напаѓачот од Карим Бензема, туку од нозете на дефанзивците на Валјадолид, што потоа беше потврдено и од ВАР системот.

Ова е втора победа во три меча за Реал на стартот на сезоната, со што со 7 поени се израменти со Хетафе, Валенсија и Вилјареал, иако, секако Вилјареал и Валенсија имаат натпревар повеќе.