Top Sport

Винисиус во Реал до 2027 година

Бразилскиот фудбалер Винисиус Жуниор го продолжи договорот со Реал Мадрид до 30 јуни 2027 година.

Винисиус го носи дресот на Мадрид веќе шест сезони и досега одигра 235 натпревари за Реал Мадрид.

За шест сезони постигна 63 гола и освои девет трофеи: две Премиерлиги, една Лига на шампиони, два Суперкупа, еден Куп на Кралот и две титули на Светското клупско првенство.

Бразилецот беше стрелец на победничкиот гол во финалето на Лигата на шампионите што Реал Мадрид го одигра против Ливерпул на стадионот во Париз.

Прогласен е за најдобар млад играч во сезоната 2021/22 во Лигата на шампионите.

Scroll to Top