Влаховиќ на свирежите одговори совршено, Симеоне му даде четири гола на Лацио

Ѕвездата на Фиорентина, српскиот напаѓач, Душан Влаховиќ уште еднаш покажа зошто неговата цена оди само нагоре, откако постигна спектакуларен гол од слободен удар и не сакаше да шутира пенал при убедливата 3:0 победа над Фиорентина. Во Верона пак, Џовани Симеоне со два гола го „урна“ тимот на неговиот татко, Лацио за 2:1 победа.

Во првиот меч пред домашната публика по официјалното одбивање на понудата за нов договор со Фиорентина, Влаховиќ беше пречекан со свирежи на „Артемио Франки“, по што во 21. минута од мечот, реши да не го шутира досудениот пенал, дозволувајќи му на Бираги да постигне гол, пред Николас Гонзалез во 42. минута да зголеми на 2:0.

Влаховиќ во 49. минута го покажа својот стил со фантастичен гол од слободен удар за убедлива победа на Виола, кои се сега на шестото место на табелата во Серија А.

На „Бентегоди“ пак, Џовани Симеоне, синот на тренерот на Атлетико Мадрид и долгогодишен поранешен фудбалер на Лацио, Диего Симеоне, беше во неверојатна форма, постигнувајќи четири гола за 4:1 победа на тимот на Игор Тудор.