Top Sport

Во сообраќајна несреќа тешко е повреден Бабнгида, неговиот брат загина, сопругата и детето се во критична состојба

Поранешниот нигериски фудбалер Тијани Бабангида (50) имал тешка сообраќајна несреќа на автопатот во Нигерија, а во несреќата загинал неговиот три години помлад брат Ибрахим.

Тијани, неговата сопруга, син и куќна помошничка, кои исто така биле во автомобилот, со тешки повреди биле примени во болница.

Некои медиуми тврдат дека Тијани е свесен, додека остатокот од семејството се уште е критичено, но се опоравува.

Тијани Бабангида беше репрезентативец на Нигерија од 1994 до 2004 година и играше на Светското првенство во 1998 година, а најголема трага во клупскиот фудбал остави во Ајакс, во периодот од 1996 до 2003 година.

Тијани моментално е претседател на Здружението на професионални фудбалери на Нигерија. Фудбал играше и трагично загинатиот Ибрахим. Најмногу играше за африкански клубови, но стигна и до холандски Волендам.

Scroll to Top