Top Sport

Вучиќ: За нас не е ЛШ, треба да играме во Лига Европа и Конференциската лига

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, смета дека Лигата на шампионите не е натпреварување во кое српските клубови можат да играат рамноправно со европските ривали.

Благодарение на добрите резултати во европските купови во претходните сезони, оваа беше историска, бидејќи Србија имаше директен претставник во Лигата на шампионите, заедно со тим од Лига Европа и Конференциската лига. Три екипи во групната фаза од европските натпреварувања, српските тимови во 12 натпревари освоија само два бода.

Црвена звезда минатата недела, беше блиску до реми со Лајпциг во Белград, но не успеа и доживеа пораз 1:2. Тој натпревар го следеше српскиот претседател Александар Вучиќ.

На гостувањето во „ТВ Пинк“ изјави дека верува оти Лигата на шампионите не е натпреварување во кое Црвена звезда треба да биде рамноправна со другите ривали.

„Луѓето се незадоволни, Лајпцигводи. Нема место за кртики? Значи, еден играч на Лајпциг вреди колку целиот тим на Црвена звезда? Имаме што да бараме во кошарката, не затоа што сме многу поталентирани, да бидете целосно фер.Звезда и Партизан, Партизан и Звезда, имаат повеќе пари од државата Србија во кошарка од која било европска екипа од нивната земја. Ниту Реал Мадрид, ниту Барселона, ниту Олимпијакос, ниту Панатинаикос… Никој од државата не добива толку пари колку што добиваат Партизан и Црвена звезда. И луѓето од нов имаат право да бараат резултати.

А во фудбалот сме далеку… Чави Симонс вреди 75.000.000 евра, тој што ни го даде голот. Повеќе од целиот тим на Звезда. И тоа не е многу познат. Кога ќе ги погледнете нивните стопери кои се брзи како Усеин Болт, тоа е неверојатно. Ние сме далеку од нив. Лига на шампиони, не е за нас, за нас онаа Лига без грижи, Конференциска лига, а понекогаш да играме и Лига Европа. Останатите, ајде да симнеме капа, да му честитаме на мајсторот. Онаму каде што ќе освоиме бод, тоа е добар резултат“, рече претседателот на Србија

Scroll to Top