Top Sport

За сите има надеж! Енди Керол потпиша со Рединг

Англискиот второлигаш Рединг потврди дека го ангажирале поранешниот фудбалер на Њукасл, Енди Керол на краткорочен договор до средината на јануари 2022 година. На 32-годишниот напаѓач му заврши договорот со Њукасл на крајот на сезоната, по што се веруваше дека се повлекол од фудбалот.

„Ова е договор на кој работиме подолго време и сигурни сме дека е вистински потег за клубот и за фудбалерот. Енди бара нов предизвик во кариерата, а нам ни е потребен некој со толку квалитет и искуство“, изјави менаџерот на Рединг, Вељко Пауновиќ.

Керол, кој во кариерата играше и во Ливерпул и во Вест хем, имаше 9 настапи за англиската репрезентација од 2010 до 2012 година и два постигнати голови.

Scroll to Top