Замената Крауч спаси поен за Стоук

Питер Крауч постигна гол само три минути по влегувањето во игра за да „заработи“ 2:2 реми на Стоук сити против Лестер.

Тимот на Марк Хјуз одеше на втора победа во низа по триумфот на гости кај Ватфорд, и можеа да ги поминат Лестер со три поени, додека новиот менаџер на Лестер, Клод Пуел, реши да го постави Демарај Греј во напаѓачка линија (доста невообичаено за дефанзивно ориентираниот тренер).

Лестер поведао преку Висенте Ибора, користејќи ја раната доминација во мечот, но Стоук се врати по две одлични шанси за Лестер, пред Џердан Шаќири да постигне одличен гол. Во второто полувреме, Ријад Марез донесе нов водство за Лестер, што беше дури 22. гол кој Стоук го примиле (најлошо во ЛШ):

Крауч со одличниот гол по корнерот на Шаќири ги остави Лестер на 13 поени, а Стоук на 12 поени во средината на табелата.