Top Sport

Заниоло го пропушта Европското првенство

Николо Заниоло нема да игра за репрезентацијата на Италија на Европското првенство во Германија од 14 јуни до 14 јули.

Фудбалерот на Астон Вила го повреди стапалото на натпреварот од претпоследното коло од Премиер лигата против Ливерпул.

Италијанецот влезе во игра во 65. минута, а беше заменет 14 минути подоцна.

Медицинските прегледи покажаа дека се работи за тешка повреда, поради која мора да отсуствува од терените најмалку еден месец.

Интересно, Заниоло го пропушти и претходното Европско првенство кога Италија ја освои титулата поради повреда на коленото.

Италија е во групата Б заедно со Шпанија, Хрватска и Албанија.

Scroll to Top