Top Sport

Жиру сака да остане на „Сан Сиро“

Договорот на Оливие Жиру со Милан истекува на крајот од сезоната. Ветеранот не ја крие жалбата да остане на „Сан Сиро“ најмалку уште една сезона.

„Сакам да останам во Милан. Сепак, сè уште не сме разговарале за мојата иднина“, рече Жиру.

Французинот на 30 септември наполни 37 години, но верува дека се уште може да игра на врвно ниво.

„Мислам дека сè уште можам да му помогнам на тимот. Не сакам да поставувам никакви граници кога е во прашање мојата кариера“.

Жиру пристигна во Милан во 2021 година и досега има постигнато 31 гол на 73 натпревари.

Со Милан го освои Скудетото во 2022 година. Со француската репрезентација беше светски шампион во 2018 година и вицешампион на планетата во 2022 година.

Scroll to Top