Top Sport

Звезда по хаотичната пенал-серија ја освои двојната круна во Србија

Црвена звезда ја потврди доминацијата во српскиот фудбал оваа сезона, откако по 0:0 по 120 минути на пенали го совлада Партизан за да го освои Купот на Србија и првпат од 2007 година да се круниса со двојната круна.

Во слаби 90 минути, двата тима немаа многу шанси, а потоа во продолжението, Партизан пропушти огромна шанса да донесе водство и трофеј за Партизан.

По првите три пенал-серии, кои завршија со голови, на почетокот на четвртата серија, голманот и капитен на Партизан Владимир Стојковиќ доби втор жолт картон, но според правилата му беше дозволено да остане на голот, додека се случуваше мешаница меѓу фудбалерите.

Кога ситуацијата се смири, Јојиќ утна за Партизан, а Николиќ беше прецизен за Звезда, за на крајот и Никола Штулиќ да пенал за титула за Звезда.

Scroll to Top