Црвена Звезда и ЦСКА Москва го одиграа првиот меч од европските купови во 2018 година, откако на „Рајко Митиќ“ одиграа 0:0 против силната ЦСКА Москва и ќе се обидат да изненадат во Русија следната недела.

Целиот ден во Белград беше одбележан со дожд, за пред мечот да почне да врне и снег за тешки услови на кои повеќе беа навикнати гостите. ЦСКА имаше повеќе иницијатива во првото полувреме, најдобрата ситуација преку Витињо.

Домаќините имаа шанса за гол од слободен удар преку Бен во 21. минута, а второто полувреме беше многу поинтересно и поинтензивно. Црвена звезда имаше неколку шанси, но Акинфеев беше сигурен на голот, така што патникот во осминафинале ќе се одлучи во Москва.