Top Sport

Алба Берлин со прва германска титула од 2008 година

Алба Берлин го победи Рајзен Лудвигсбург со 75:74, за да ја освои својата деветта титула шампион на Германија и прва од далечната 2008 година.

Тимот на Аито Гарсија Ренесес со комбинирани 163:139 ги победи Лудвигсбург за да го комплетира завршниот турнир во Германија со 10 победи и ниту еден пораз.

Нилс Гифи и Мартин Хермансон имаа по 14 поени во последниот германски меч оваа сезона, додека Маркус Ериксон додаде 13 поени за победата над ривалот. Од другата страна, Лудвигсбург водеше само во првата четвртина и не успеа да стигне до победа и покрај 19-те поени на Томас Вимбуш.

Маркос Најт го пропушти неделниот меч поради повреда на стапалото, но беше именуван за МВП на финалниот турнир со просек од 18.1 поени, 7.9 поени и 3.3 асистенции по меч.

Во февруари, Алба Берлин го освои и Германскиот куп.

Scroll to Top