Top Sport

Баркли: Јокиќ е најдобриот странец на сите времиња во НБА

Легендата на НБА, Чарлс Баркли многу го почитува центарот на Денвер, Никола Јокиќ.

И додека се очекува српскиот кошаркар по третпат наскоро да биде прогласен за МВП во НБА караванот, Баркли го пофали Јокиќ како гостин во подкастот на Шенон Шарп.

Долго време се сметаше дека Германецот Дирк Новицки е најдобар странец во НБА, но Баркли мисли поинаку.

„До доаѓањето на Јокиќ, Дирк беше најдобриот странец во историјата на НБА“, вели Баркли.

Инаку, Новицки, кој доживеа ѕвездени моменти со Далас, има по една титула и едно МВП признание.

Scroll to Top