Борац го победи МЗТ во „Јане Сандански“

Кошаркарите на МЗТ Скопје не успеаја да го добијат директниот конкурент во борбата за опстанок, екипата на Борац Чачак. Гостите од Србија славеа во „јане Сандански“ со 73-81.

МЗТ не успеа да се одвои на две победи во однос на Борац, кој пред дуелот беше последен на табелата во АБА лигата. Скратената ротација, која е резултат на заминувањето на Магдевски и Ајви, му созададе многу проблеми на Ацо Петровиќ.

Борац имаше предност од 15 поени про првото полувреме (50:35). Во вториот дел МЗт се доближи на два поени (64:66), во 35 минута, но аеродромци немаа сили за комплетен пресврт.

Миќовиќ со 14 и Дамјан Стојановски со 13 поени беа најефикасните во таборот на аеродромци, додека Хејл кај победникот уфрли 22 кошеви.

Во следното коло МЗТ му гостува на Задар.