Бостон ја декласира Филаделфија за 1:1 во полуфиналната серија

Кошаркарите на Бостон Селтикс ја совладаа Филаделфија Севенсиксерс убедливи 121:87 на паркетот во „Ти-Ди Гарден“. Со овој триумф избраниците на Џо Мазула израмнија на 1-1 во полуфиналната серија од Источната конференција во рамките на НБА плејофот.

Натпреварот го одбележа и враќањето на камерунскиот центар Џоел Ембиид во тимот од Пенсилванија. Брилијантниот 29.годишник го пропушти првиот меч од серијата поради повреда на коленото.

Во меѓувреме ја доби и наградата за најкорисен играч на сезоната (МВП), победувајќи ги Никола Јокиќ и Јанис Адетокумбо во таа трка.

Овој пат, Ембиид не можеше да ја спречи катастрофата на неговиот тим во Масачусетс.

Бостон Селтикс во првиот меч беа крајно критични кон својата игра во одбраната, а сега го „стегнаа“ ривалот и дојдоа до големо водство во втората четвртина.

Во третиот разликата се искачи на 30 поени и мечот практично заврши, иако најдобриот играч на Селтикси, Џејсон Тејтум имаше проблеми со личните грешки и постигна само седум поени.

На крајот најдобар играч беше Џејлен Браун, кој постигна 25 поени (9/17 од поле), а одличен придонес од клупата имаше Малколм Брогдон со 23 поени (7/15 од поле), Маркус Смарт и Дерик Вајт додадоа по 15 поени.

Во тимот на Док Риверс, Ембиид постигна 15 поени (4/9 од поле, 7/8 пенали), со пет блокади и по три скока и загубени топки за вкупно 26 и пол минути на паркетот.

Најефикасен кај Сиксерси беше Тобијас Харис со 16 поени (7/12 од поле) и седум скока, а Џејмс Харден натпреварот го заврши со 12 поени (мраз 2/14 од поле и 8/10 од поле), 10 скока и четири асистенции.

Следниот натпревар од серијата Бостон-Филаделфија е закажан за ноќта меѓу петок и сабота.