Top Sport

Дагнолт тренер на сезоната во НБА лигата

Тренерот на Оклахома сити Тандер, Марк Дагнолт е прогласен за најдобар тренер во НБА, објави лигата.

Во својата четврта сезона на клупата на Оклахома, Дагнолт го предводеше тимот до првото место во регуларниот дел од сезоната, Западната конференција со 57 победи и 25 порази.

Тој освои 89 од можните 100 гласови и со вкупно 473 поени стана вториот тренер на Оклахома, по Скот Брукс, кој го освоил ова признание.

Дагнолт наградата ја доби пред колегите од Минесота и Орландо, Крис Финч и Џамал Мозли.

Финч со Минесота го освои третото место на Западот со скор од 56 победи и 26 порази, а во првото коло од плеј-офот Минесота го елиминира Феникс и се пласираше во конференциското полуфинале.

Мозли го предводеше Орландо до петтото место во Источната конференција со 47 победи и 35 порази.

Scroll to Top