Top Sport

Димитријевиќ се договорил со Олимпија Милано

Најдобриот македонски кошаркар, Ненад Димитирјевиќ, кариерата ќе ја продолжи во Олимпија Милано.

Италијанските медиуми тврдат дека трансферот на МВП во ВТБ лигата во редовите на „манекените“ е чиста формалност.

Димитријевиќ и минатата и оваа сезона се поврзуваше со белградски Партизан.

Во втората сезона со Уникс има просек од 19 поени, 6,6 асистенции, 3,6 скока, 1,3 украдени топки и ја освои наградата за најкорисен играч на лигашкиот дел од сезоната на руската ВТБ лига.

Во првата сезона ја освои титулата во ВТБ лигата и беше прогласен за МВП на финалната серија.

Димитријевиќ со Олимпија договорил двегодишна соработка.

Пред Уникс и Валенсија, тој играше за Хувентуд, каде ја започна својата сениорска кариера.

Scroll to Top