Драма во „Морача“, Црногорците за малку ќе испуштеа пласман на СП (видео)

Црна Гора, сепак, успеа да се пласира на Светското првенство во кошарка во Кина, и покрај поразот во „Морача“ од Летонија од 74:80, откако во првиот меч победија со осум поени разлика.

Црногорците знаеја дека за историја не им треба многу, само не смееја да дозволат гостите да победат убедливо, но Летонците сигнаа силно и неколку пати во текот на мечот имаа и 12 поени предност, која на полувреме падна на +5.

Сепак, драмата не изостана. На две и пол минути пред крајот, Летонија поведе со 74:65, разлика која ќе ги однесеше на Мундијалот, пред Тодоровиќ со украдена топка и Алекса Поповиќ со тројка да ги вратат Црногорците во живот. Летонија имаше шанса и во последните секунди со обид за тројка да дојде до потребните +9, но Берантс не успеа да погоди.

Црна Гора е последната, 12-тата европска репрезентација која го осигурува својот билет за Кина.

Квалификувани за СП од Европа: Чешка Република, Франција, Германија, Грција, Италија, Литванија, Црна Гора, Полска, Русија, Србија, Шпанија и Турција.