Top Sport

Еврокуп: Победи за Будуќност и Цедевита

Кошаркарите на Дарушафака, Торино, Баерн и Будуќност го задржаа максималниот ефект и по натпреварите од третото коло во Еврокупот.

Лидерот во АБА лигата Будуќност слваше над Фенербахче 87:78. Данило Николиќ постигна 15 поени, а поен помалку уфрлија Ивановиќ, Гибсон и ЗОран Николиќ.

Дарушафака на домашен терен славеше над Уникс, а Торино победи во Франција кај Левалоа.

Цедевита првиот триумф во ова натпреварување го запиша во дуелот со Мора Банк Андора 91:73. Американците го предводеа тимот до победата, Николс постигна 20, а Марф 18 поени.

Група А:
Дарушафака-Уникс 78:69
Левалоа-Торино 73:79
Цедевита-Андора 91:73

Група Б:
Лиеткабелис-Реџо Емилија 75:82
Хапоел Ерусалим-Баерн Минхен 83:91
Будуќност-Галатасарај 87:78

Група Ц:
Лијетувас Ритас-Локомотив Кубан 85:93
Билбао-Партизан 92:96
ЛиможАлба 65:73

Група Д:
Улм-Гран Канарија 97:87
Асвел-Зенит 88:85
Тренто-Тофаш 88:91.

Scroll to Top