Фенер со голема победа во Милано, Звезда пропушти огромна предност против Монако

Фенербахче стигна до импресивен 71:60 триумф на гости кај Олимпија Милано, приморувајќи го италијанскиот клуб да постигне минимални 60 поени првпат оваа сезона, откако тимот на Саша Ѓорѓевиќ ги заддржаа домаќините на само 9 поени во последната четвртина.

Милано во последните неколку кола стигнуваше до победи со цврста игра на одбраната, дозволувајќи под 60 поени во последните три меча, но овојпат тие беа „мета“ на дефанзивната игра на Фенер.

Монако пак, имаше неверојатна враќање во мечот со Црвена звезда, за да стигне до 91:80 победа на гости во 25. коло од Евролигата. Донатас Мотиејунас беше човекот на мечот со 20 поени и 6 скока.

Монако губеа со 52:42 на полувреме, пред во одличната трета четвртина да израмнат на 64:64 и на крајот да ја запишат и втората победа во дуелот со српскиот тим. Во тимот на Саша Обрадовиќ, Двејн Бејкон стигна до 17 поени, Мајк Џејмс уфрли 10 за 12-12 скор на францускиот тим. За Звезда, Остин Холинс имаше 19 поени, Никола Ивановиќ додаде 15 поени и 4 скока, но сега тие имаат 8-14 скор.