Top Sport

Фенер со седум победи во низа блиску до плејофот во Евролигата

Фенербахче продолжува да е клубот во најдобра форма во Евролигата, откако ја забележа седмата победа во низа, овојпат со 82:75 над Макаби Тел Авив во Истанбул.

Јан Весели повторно беше лидер со 18 поени, Нандо де Коло имаше 16, Дајшон Пјер 15, а Марко Гудуриќ 11, за втора победа над израелскиот ривал оваа сезона. По израмнетото прво полувреме во кое Фенер имаше само поен предност (36:35), третата четвртина турскиот клуб ја почна со 8-2 серија за на осум минути до крајот на мечот да има 67:56 водство. Макаби со две тројки на Скоти Вилбекин се врати во игра, но не успеа да направи нешто повеќе. Вилбекин заврши со 15 поени и 10 асистенции.

Фенербахче сега има 12-10 скор, со што е израмнет на осмата позиција на табелата, додека Макаби има 10-12 скор.

ЕВРОЛИГА, 22.КОЛО

Анадолу Ефес – Црвена звезда 86:72 (29:13, 27:22, 19:17, 11:20)

Химки – Баерн Минхен 93:95 (15:26, 29:18, 31:29, 18:22)

Фенербахче – Макаби Тел Авив 82:75 (17:21, 19:14, 24:18, 22:22)

Армани Милано – Олимпијакос 90:79 (24:19, 20:15, 21:28, 25:17)

Барселона – Зенит Санкт Петерсбург 85:81 (16:14, 28:19, 25:17, 16:31)

Watch SK8 the Infinity Episode 3 at website https://funimationfree.com funimation basic plan

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (https://animeflix.nl/m/Dvva) Episode 3 at ANIMEFLIX danganronpa animeflix

Scroll to Top