Top Sport

Фени по две продолженија славеше над Карпош Соколи

Кошаркарите на Карпош Соколи го запишаа првиот пораз во домашниот шампионат, откако во четвртото коло, во натпревар со две продолженија загубија од Фени индуатри 103:109.

„Соколите“ и Фени одиграа интересен и возбудлив меч, во кој продолжение во регуларниот дел на екипата од Карпош и обезбеди Мекфејден со тројка (83:83) постигната на 40 секунди до истекот на времето. Фени во регуларниот дел не искористи два напада за да ја обезбеди победата.

И во првто продолжение Фени беше поблиску до победата, но Браун на една секунда до крајот реализира тројка за 97:97.

Конечно во второто продолжение Фени ја обезбеди победата, а клучна беше серијата 1:11 во почетните две минути.

Дејвис со 30 поени и 16 скока, односно Петровски со 16 поени, 10 скока и 8 асистенции и Марковски со 23 поени го предводеа Фени до победата. На спротивната страна Мекфејден уфрли 40 поени.

фото/mkf.mk

Scroll to Top