Top Sport

Хамилтон со четврта светска круна!

Луис Хамилтон ја запечати својата четврта светска титула – иронично со судир со својот главен ривал Себастијан Фетел во првиот круг на Мексиканското ГП, по што Макс Ферстапен стигна до лесна победа за Ред бул.

„Вива Мексико! Големо благодарам за сите кои дојдоа, а мексиканските фанови се познати како најдобри на светот. Имав добар старт, не знам што се случи на таа трета кривина, бидејќи му дадов на Фетел доволно место. Големо благодарам до моето семејство, мојот тим. Мерцедес се најпрекрасното нешто последните пет години“, изјави Хамилтон.

За 32-годишниот Англичанец ова е фантастична четврта светска титула, откако ја освои првата титула со Мекларен во 2008 година, неговата втора сезона во Ф1, за потоа да доминира на патот до круните во 2014 и 2015 година со Мерцедес. Минатата година, тој ја загуби борбата со ривалот од детството и клупски колега, Нико Розберг, но оваа година немаше сомнеж дека трофејот е во неговите раце.

Со трофејот Хамилтон е најуспешниот британски возач во Формула 1, поминувајќи го легендарниот Сер Џеки Стјуарт. Со овој трофеј, тој се израмнува со Фетел и Алан Прост со 4 титули, а единствени пред нив се легендите на спортот Фанџо (5) и Шумахер (7).

Титулата не дојде лесно иако доаѓа на две трки пред крајот на сезоната – Ферари оваа година беа силен ривал, посебно во првиот дел од сезоната, но нивниот „колапс“ по судирот на Фетел со Раиконен во Сингапур и двете откажувања на моторите, беа клучни за трофејот да заврши кај Мерцедес.

Хамилтон и Фетел се удрија во втората кривина додека се обидуваа да го „фатат“ Ферстапен кој „избега“ по фантастичниот старт, и двајцата мораа да заминат во боксот, Хамилтон поради дупната гума, Фетел поради оштетување на носот на болидот. Бидејќи на Фетел му требаше да биде прв или втор во трката за да ги задржи математичките шанси за трофејот, борбата за титулата беше одлучена тука.

Стјуардите решија дека нема причина за барање виновник за инцидентот, иако Хамилтон преку радиото го праша тимот: „Дали тој ме удри намерно“.

Фетел подобро се снајде во поминувањето на болидите од Хамилтон, но на крајот успеа да стигне само до четвртото место, и кога му беше споменато дека колегата Кими Раиконен е на дури 24 секунди пред него на третото место преку радиото додаде: „Мама миа, тоа е премногу“.

До крајот на Ф1 сезоната има уште две трки – Бразилското ГП во Сао Пауло и Абу Даби ГП трката.

Cla Driver Chassis Engine Time
1 netherlands Max Verstappen Red Bull TAG 1:36’26.550
2 finland Valtteri Bottas Mercedes Mercedes 19.678
3 finland Kimi Raikkonen Ferrari Ferrari 54.007
4 germany Sebastian Vettel Ferrari Ferrari 70.078
5 france Esteban Ocon Force India Mercedes 1 lap
6 canada Lance Stroll Williams Mercedes 1 lap
7 mexico Sergio Perez Force India Mercedes 1 lap
8 denmark Kevin Magnussen Haas Ferrari 1 lap
9 united_kingdom Lewis Hamilton Mercedes Mercedes 1 lap
10 spain Fernando Alonso McLaren Honda 1 lap
11 brazil Felipe Massa Williams Mercedes 1 lap
12 belgium Stoffel Vandoorne McLaren Honda 1 lap
13 france Pierre Gasly Toro Rosso Renault 1 lap
14 germany Pascal Wehrlein Sauber Ferrari 2 laps
15 france Romain Grosjean Haas Ferrari 2 laps
spain Carlos Sainz Renault Renault
sweden Marcus Ericsson Sauber Ferrari
new_zealand Brendon Hartley Toro Rosso Renault
germany Nico Hulkenberg Renault Renault
australia Daniel Ricciardo Red Bull TAG
Scroll to Top