Кошаркарскиот клуб Партизан објави нови играчи се Американецот Вилијам Мозли и Летонецот Жанис Пејнерс.

Мозли има 30 години, а досега во кариерата, која ја започнал на универзитетот Нортвестерн, играч за италијанските клубови Фортитудо, Ферентино, Реканати, Латина, Лењано и Трст.

Во сезоната 2010/2011 Мозли бил најдобар блокер во НЦАА лигата во Америка.

Пејнерс е една година помлад од Мозли, а во Паризан дојде од Дарушафака. Минатата сезона во Евролигата имал просек од 6,7 поени, 1,9 скока и 1,5 асистенции.

Кариерата ја започнал во Рига, а играл и во Латвијас, Миколајв, Вентспилс, ПАОК и Лијеткабелис.