Top Sport

Колегите го избраа Џејмс за МВП

Кошаркрот на Монако, Мајк Џејмс, според неговите колеги од Евролигата, треба да го добие признанието за МВП на сезоната.

Порталот „Баскет њу“з направи анкета во која учествуваа 35 кошаркари, а Џејмс доби 76 отсто од гласовите. Гласови добија и Факундо Кампацо, Торнике Шенгелија, Најџел Хејс-Дејвис, Вејд Болдвин и Џанан Муса.

Тоа не е единственото прашање што „Баскет њуз“ им го постави на испитаниците.

Најдобра петорка: Кампацо, Џејмс, Болдвин, Хејс-Дејвис, Лесор.

Втора петорка: Ларкин, Хауард, Питерс, Монеке, Весели.

Тренер на годината: Ергин Атаман (28 отсто од гласовите), Шарунас Јасикевичиус (24 отсто), Чус Матео (12 отсто).

Дебитант на годината: Коди Милер-Мекинтајр

Пробив на годината: Чима Монеке

Најдобар одбранбен играч: Томас Вокуп (24 отсто од гласовите), Џеријан Грант и Џон Браун (по 20 отсто)

Ѕвезда во подем: Габриеле Прочида (41,7 отсто), Тарик Биберовиќ (25 отсто)

Евролигата, добитникот на наградата ќе го објави пред фајналфорот кој од 24 до 26 мај ќе се одржи во Берлин.

Scroll to Top