Top Sport

Ларкин МВП за месец ноември

Играчот на Анадолу Ефес Шејн Ларкин е прогласен за најдобар во Евролигата, за месец ноември.

Ефес минатиот месец победија во сите пет натпревари што ги одиграа во Евролигата. Пред Ларкин и другарите паѓаа Олимпијакос, Зенит, Асвел, Армани и Баерн.

Во таа серија Ларкин просечно постигнувал по 26 поени.

Особено импресивна партија пружи против Баерн кога постигна 49 поени (15/19 шут од игра), што е нов рекорд во Евролигата, и забележа 53 индексни поени.

Scroll to Top