Top Sport

Лејкерси го отпуштија тренерот

Лос Анџелес Лејкерс му врачија отказ на тренерот Дарвин Хем. Отказот е последица на елиминацијата, во првата плеј-оф рунда од актуелните шампиони Денвер Нагетс.

За две сезони на кормилото на Лејкерс, Хем забележа 90 победи и 74 порази, минатата сезона стигна до конференциското финале и беше елиминиран од Денвер со 4:0, исто му се случи и оваа сезона, разликата беше само што Лејкерс успеаја да добијат еден натпревар.

Исто така Лејкерси со Хем го освоија турнирот кој се одржува во текот на сезоната во НБА.

Претходно Хем беше асистент во Милвоки Бакс, Атланта Хокс и ЛА Лејкерс.

Scroll to Top