Top Sport

Лејкерси посилни за Хауард во Орландо

Центарот на Лос Анџелес Лејкерс, Двајт Хауард изјави дека ќе игра во продолжението од сезоната кон крајот на месецов, во Орландо.

Тој во повеќе наврати велеше дека не е сигурен дали ќе и се приклучи на екипата поради околностите до кои дојде прекинот на сезоната во НБА лигата. Хауард е еден од најгласните заговорници за расната еднаквост која во САД се покрена по смртта на Џорџ Флојд.

„Чувствувам дека имам голема можност, како и Лејкерси да ја освоиме титулата сезонава. Да, ќе и се приклучам на екипата во Орландо, но за тоа време ќе започнеме голеа работа овде во Атланта и во цела држава за да им гарантираме на луѓето да не заборават на нас и на тоа што се случува во нашите заедници“ – рече Хауард во интервју за „СНН“.

Продолжението на регуларниот дел од сезоната во кој секоја екипа ќе одигра по 8 меча почнува на 30 јули со дербито ЛА Лејкерс-ЛА Клиперс.

Scroll to Top