Top Sport

Македонецот Шортс го однесе Париз до трофејот во Еврокупот

Кошаркарите на Париз го освоија Еврокупот, само шест години откако овој клуб беше основан во главниот град на Франција.

Париз по победата на свој паркет го совлада и тимот на Бург и на гости со 89:81 и со тоа стигна до трофејот кој воедно им носи пласман во Евролигата.

Зад овој тим е неверојатна сезона, а јасно беше дека ќе постигнат голем успех по групната фаза во која имаа скор 17-1.

Потоа Париз го победи Хувентуд во четвртфиналето, а потоа Лондон Лајонс со 2-0 во победи во полуфиналето.

Париз не знае пораз од крајот на јануари, а одлично се држи и во францускиот шампионат каде се наоѓа на второто место, зад Монако.

До победата против Бург вечерва беа предводени од Ти Џеј Шортс, кој забележа 22 поени, шест скока и пет асистенции.

Американецот со македонски пасош, кој е МВП на сезоната во Еврокупот, поддршка доби од Микаел Јантунен со 15 и Надир Хифи со 14 поени.

Кај Бург најефикасен беше Ајзеа Мајк со 16 поени и шест скока. Џереми Морган постигна 14 поени, а Бодијан Маса постигна 12 поени.

Scroll to Top