„Металците“ стартуваа во АБА2 со убедлива победа над Домжале

МЗТ Скопје стигна до убедлива 92:79 (21:27,22:13,28:18,21:21) победа над словенечкиот тим Хелиос Домжале за да ја започне новата сезона во АБА втората лига откако минатата сезона не успеа да се спаси од испаѓање.

Гостите почнаа подобро во „Јане Сандански“, откако во финишот на првата четвртина направи предност од 27:21, пред „металците“ да се разбудат во втората третина за да направат пресврт и да поведат со 43:40 на полувреме. Мечот беше „скршен“ на стартот на второто полувреме, кога МЗТ ја направи разликата и потоа рутински стигна до 92:79 победа.

Најдобар во МЗТ Скопје беше Бојиќ со одлични 22 поени, додека Вудард додаде 19, а Дамјан Стојановски 16 поени. Следен противник за МЗТ е српскиот Борац од Чачак, повторно на домашен терен.