Top Sport

Мијовиќ повеќе не е тренер на Будуќност

Поразот од Арис во Еврокупот беше последен меч за Петар Мијовиќ на клупата на Будуќности. Клубот од Подгорица соопшти дека Мијовиќ понудил, а Управниот одбор ја прифатил неговата оставка.

Будуќност ја отвори сезоната во АБА лигата со пет победи, а првиот пораз го доживеа во неделата, кога во Белград загуби од Црвена Звезда.

Само три дена подоцна, Арис во „Морача“ беше подобар од Будуќност. Грчкиот тим им го нанесе четвртиот пораз во европското натпреварување, прв во главниот град на Црна Гора.

Мијовиќ во април по трет пат стана тренер на Будуќност. Го презеде тимот од Влада Јовановиќ и го доведе до титулата во црногорскиот шампионат. Со него на клупата, Будуќност беше убедливо елиминиран од Црвена Звезда во полуфиналето на АБА лигата.

Будуќност наскоро ја очекува дуел со Сплит во АБА-лигата, па гостување во Улм во Еврокупот, па многу брзо треба да се очекува одлуката за нов тренер.

Scroll to Top