Словенецот Лука Дончиќ не планира да сопре со своите маестрални партии за Далас маверикс, откако повторно беше лидер на својот тим за 120:113 победа на гости кај Феникс санс.

Во израмнет натпревар, победникот се одлучуваше во самиот финиш, иако Далас водеа во текот на првото полувреме со минимални 53:50. Феникс успеаја да израмнат неколку пати, но на крајот до својата 12. победа оваа сезона стигнаа гостите.

Дончиќ имаше неверојатни 42 поени, а додаде и 11 асистенции и 9 скокови, а Тим Хардавеј Јуниор имаше 26 поени.

Лос Анџелес лејкерс, пак, продолжија со одличните игри за својата 17. победа, откако дома со 125:103 ги совладаа Вашингтон визардс. Ентони Дејвис имаше 26 поени и 13 скока, а Леброн Џејмс додаде 23 поени и 11 асистенции.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Детроит – Шарлот 107:110

Орландо – Торонто 83:90

Кливленд – Милвоки 110:119

Њујорк – Филаделфија 95:101

Индијана – Атланта 105:104 ОТ

Мемфис – Јута 94:103

Мајами – Голден стејт 122:105

Оклахома сити – Њу Орлеанс 109:104

Сан Антонио – ЛА Клиперс 107:97

Феникс – Далас 113:120

Портланд – Чикаго 107:103

ЛА Лејкерс – Вашингтон 125:103