НБА лигата објави 20 минутен видео прилог со најдобрите потези на кошаркарите со нивните 50+ натпревари оваа сезона.

Неколкумина кошаркари сезонава одиграа натпревари на кои постигнаа 50 или повеќе поени, рекордер е Демијан Лилард од Портланд. Лилард на мечот со Голден стејт постигна 61 поен.

Лилард има одиграно и натпревар на кој постигна 60 поени, против Бруклин, а ист број на поени против Атлната постигна Џејмс Харден.

На листата се и Бредли Бил, Кајри Ирвинг, Дианџело Расел, Керис Левет, Крис Мидлтон, Јанис Адетокумбо, Ентони Дејвис, Ерик Гордон и Треј Јанг.