Top Sport

(Видео) Нападнат Немања Бјелица – Осомничениот му се заканувал дека ќе го прободе со ножици

Прославениот српски кошаркар Немања Бјелица во понеделникот бил нападнат во игротека во Белград. Како што пренесуваат медиумите, напаѓачот бил поранешниот фудбалер на Црвена звезда, Никола Петковиќ.

На Пековиќ, истражен судија првично му одредил притвор до 48 часа, а набргу потоа и притвор.

„Бјелица седел на маса во детската игротека, кога осомничениот му пришол и вербално го нападнал. Запонал да го навредува кошаркарот, неговата сопруга и децата.
Кошаркарот не реагирал, а потоа осумничениот отишол до шанкот, зел ножици и му рекол на Бјелица дека ќе го прободе“, пишуваат српските медиуми.

Набаргу потоа пристигнала полицијата и го уапсила поранешниот фудбалер.

Да потсетиме, Бјелица летово се врати во Црвена звезда, каде играше од 2008 до 2010 година по доаѓањето од Австрија, беше дел од подготовките, но не се појави официјален натпревар. Неговиот статус во тимот не е познат. Исто како што не е познато дали се уште има договор со Фенербахче или е слободен играч.

Тој беше МВП на Евролигата во 2015 година со Фенербахче ја осови титулата во елитното натпреварување. Во сезоната 2021/22 стана шампион во НБА со Голден Стејт Вориорс.

Во текот на кариерата играше и за Басконија, Минесота, Сакраменто и Мајами.

Scroll to Top