Top Sport

Нигерискиот кошаркар Чима Монеке останува во Басконија

Долго време се пишуваше како Чима Монеке многу брзо може да стане играч на Партизан, а самиот Монеке не криеше дека би сакал да го облече црно-белиот дрес доколку се поклопат коцките.

Сепак, црно-белите не се подготвени да и платат обештетување на Басконија.

Како што пренесува „Урбонас“, Монеке имал понуди и од НБА, но поради превисоката откупна клаузула (околу 1,5 милиони долари) трансферот од Басконија не бил реален.

Панатинаикос, покрај Партизан, беше заинтересиран за услугите на Монеке и се чини дека двата познати клуба ќе треба да го почекаат летото 2025 година за да влезат во преговори со Чима, кој потоа станува слободен играч.

Во сезоната зад нас, Монеке имаше 13,6 поени со 6,6 скока, 1,4 асистенции и 1,1 украдена топка за 25 минути во Евролигата.

По бодови се најде меѓу 15-те најдобри играчи и се најде меѓу првите 5 скокачи, а според индексот на корисност беше 6-ти во цела Евролига.

 

Scroll to Top