Top Sport

Ништо од Евробаскет – Македонија со пирова победа над Естонија

Естонија се квалификуваше на Евробаскетот во 2022 година, откако Македонија стигна до 86:84 победа, која сепак, не беше доволна младиот тим на Александар Тодоров да направи подвиг.

По вчерашната спектакуларна победа над Италија, Македонија поведе и на стартот против Естонија, но потоа противникот дојде во предност, која стигна до 14 поени разлика. Во второто полувреме, полека почнавме да ги стигнуваме Естонците, за на две минути до крајот да дојдеме на само еден поен разлика (80:89) предводени од фантастичниот Ненад Димитријевиќ, кој и покрај повредата беше нашиот најдобар играч.

Во тој момент, најдобрата варијанта за нас беше да се оди на продолженија, па потоа да се бара победата од +9 разлика. Естонците на минута пред крај дојдоа до 84:81, а на 40 секунди пред крајот Димитријевиќ не успеа во обид за тројка. По фаулот над Вајли, тој ги оствари двете слободни фрлања, но обидот на Димитријевиќ во следниот напад да изнуди фаул. Естонците намерно ги промашија своите слободни фрлања, по што со тројка дојдовме до победата, недоволна за пласман.

Димитријевиќ заврши со 22 поени, Бојан Трајковски додаде 21 поен за Македонија.

И покрај овој пораз, сепак, тимот на Тодоров ја врати вербата во македонската кошарка и во некои идни успеси.

Watch Kyokou Suiri 2nd Season Episode Preview (https://kissanimeonline.com/m/0MLe/ep-1) at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime page 1

Hori-san to Miyamura-kun (https://animeplanet.cc/m/q6vl) Episode 4 at website https://animeplanet.cc. See more romance manga anime planet

Scroll to Top